پرستار کوچولو
من از دنیایم می نویسم، از پرستاری
لینک دوستان
 

                                  

موارد مصرف:

·         قابلیت کاربرد به تنهایی جهت محافظت و ترمیم زخم های سطحی با ترشح کم یا بدون ترشح

·         به عنوان پانسمان ثانویه بر روی ژل پیوریلون، پرکننده سیسورب، خمیر یا پودر کامفیل

·         مناسب ترین پانسمان جهت انواع سوچورهای جراحی

 

مکانیسم عمل:

کامفیل شفاف از ذرات سلولزی (CMC) جاذب رطوبت تشکیل شده است، که در یک توده الاستیک و چسبنده قرار گرفته اند. هنگامی که پانسمان روی زخم قرار می گیرد، این ذرات در تماس با اگزودای زخم آن را جذب می کنند و ترکیب ژل مانندی، که معمولا شیری رنگ است، تشکیل می دهند که به تدریج زخم را می پوشاند. با تشکیل این ژل در بستر زخم محیط مناسبی برای درمان مرطوب زخم (Moist Wound Healing) بوجود می آید. از ویژگی های دیگر این ژل حفاظت آن از انتهای آزاد اعصاب و بافت گرانولاسیون است، که باعث کاهش قابل ملاحظه درد بیمار می گردد. اساسا" نام کامفیل از همین خاصیت آن گرفته شده است:

Comfeel=Comfortable feeling

وجود 7% آلژینات کلسیم در کامفیل شفاف علاوه بر افزایش ظرفیت جذب اگزودا، به ژلی که تشکیل می شود چسبندگی و قوام بیشتری می دهد و این امر ریسک لیچ شدن پوست (maceration) را کاهش می دهد.

سطح خارجی کامفیل شفاف با یک لایه نیمه تراوا پوشانده شده است که با وجود اجازه تبخیر و عبور اکسیژن، نسبت به میکروارگانیسم ها غیر قابل نفوذ است. همچنین این لایه را "لایه باهوش" می نامند، به دلیل آن که منافذ بسیار ریز آن بر حسب میزان اگزودا و رطوبت بستر زخم تنگ یا گشاد می شوند و نسبت تبخیر را تنظیم می کنند. به این ترتیب در زمانی که اگزودای بیشتری وجود دارد، سرعت تبخیر نیز افزایش پیدا می کند و بالعکس.

 

ویژگی های کابردی:

·         کامفیل شفاف تنها پانسمان هیدروکلوئید در دنیاست. این پانسمان هم زمان شرایط درمان مرطوب زخم را همراه با قابلیت مشاهده زخم بدون برداشتن پانسمان را فراهم می کند.

·         کامفیل شفاف قابل برش به شکل و اندازه دلخواه است.

·         سطح بیرونی کامفیل شفاف غیر قابل نفوذ نسبت به آب است و بیمار امکان دوش گرفتن دارد. این سطح صاف و ضد آب در صورت تماس با ادرار و مدفوع قابل پاک کردن است.

·         لبه های کامفیل شفاف دارای دستگیره های پلاستیکی است که امکان در دست گرفتن آن را برای چسباندن، بدون تماس دست یا دستکش با سطح چسبنده پانسمان فراهم می کند.

·         روی کامفیل شفاف شبکه مدرجی وجود دارد که امکان ترسیم، ثبت و بررسی تغیيرات شکل و اندازه زخم را در هر بار تعویض فراهم می کند.

·         کامفیل شفاف به سطح زخم نمی چسبند و فقط به پوست سالم اطراف زخم می چسبند و لذا تعویض آنها بدون درد و آسیب به زخم است.

·         کامفیل شفاف بسیار نرم و انعطاف پذیر هستند و بیمار آن را به عنوان یک عامل مزاحم حس نمی کند.

·         ژل شیری رنگی که در زیر کامفیل شفاف تشکیل می گردد، خود همچون یک چراغ راهنما زمان تعویض پانسمان را اعلام می کند. پانسمان را بی جهت نباید تعویض کرد و این کار را تنها باید زمانی انجان داد که ژل شیری رنگ به نزدیکی لبه های پانسمان رسیده و پانسمان اشباع شده است. برای تعویض پانسمان باید از لبه ها شروع و پس از آزاد کردن آن ها به تدریج به سمت مرکز پانسمان حرکت کرد.

·         هنگام تعویض پانسمان، ژلی که در زیر آن تشکیل شده است بطور یکپارچه و چسبیده با سطح پانسمان برداشته می شود. هیچ بقایایی روی زخم باقی نمی ماند و به این ترتیب شستشوی زخم با نرمال سالین بسیار ساده و راحت خواهد بود.

 

مواد تشکیل دهنده:

Calcium Alginate, Sodium Carboxy Methyl Cellulose (CMC), Polyurethane Film 

............................................................................................................ 

  كامفيل ضد فشار

موارد مصرف:

·         قابلیت کاربرد جهت پیشگیری و ترمیم زخم بستر در مراحل اولیه بویژه در بیماران استراحت مطلق که امکان جابجایی ندارند.

 

مکانیسم عمل:

سطح بیرونی کامفیل ضدفشار پوشیده از فوم های حلقوی قابل جدا شدن است. با جداکردن فوم ها به نحوی که دایره باقیمانده قدری بزرگتر اندازه زخم باشد، هنگام خوابیدن بیمار روی زخم، فشارر روی زخم وارد نمی گردد و در پیرامون زخم توزیع می گردد.

سطح چسبنده کامفیل ضدفشار نیز از جنس پانسمان هیدروکلوئید، نظیر کامفیل مربعی، است و با جذب اگزودا و تنظیم شرایط رطوبتی زخم امکان ترمیم سریعتر آن را فراهم می کند. پیرامون کامفیل ضدفشار یک نوار از جنس چسب ضدحساسیت است که باعث تثبیت شدن بهتر پانسمان در موضع زخم می گردد.

 

ویژگی های کابردی:

·         در صورت فشرده شدن فوم خارجی کامفیل ضد فشار باید آن را تعویض نمود. این زمان معمولا بر حسب موقعیت زخم و وزن بیمار بین 4 تا 7 روز است.

·         کامفیل ضدفشار قطر 7 سانتي متر به شکل ضربدری، مخصوص پاشنه پا است.

 

مواد تشکیل دهنده:

Calcium Alginate, Sodium Carboxy Methyl Cellulose (CMC), Polyurethane Film, Polyethylene Foa

..........................................................................................................................................

 

كرم اتركتين


 

كرم اتركتين


 

موارد مصرف:

مراقبت از پای دیابتیک و پیشگیری از بروز زخم دیابتیک

 

مکانیسم عمل:

تقریبا تمامی مبتلایان به دیابت ملیتوس( نوع اول یا دوم) به نحوی درگیر مشکلات پوستی هستند. شایع‏ترین مشکل پوستی این بیماران، خشکی پوست (Xerosis) است.

جریان خون ناکافی در عروق خونی کوچک بیماران مبتلا به دیابت موجب تحلیل رفتن پوست (Atrophy)، از دست رفتن موها، تغییر شکل ناخن‏ها (Dystrophy) و درجات مختلفی از خشکی پوست می‏شود. نوروپاتی اعصاب خودکار(Autonomic Neuropathy) که جزء  عوارض شایع‏ تاخیری دیابت می‏باشد، ممکن است  باعث اختلال تعریق، قرمزی (Erythema)، تورم (Edema) و تحلیل رفتن پوست شود و خشکی پوست را نیز تشدید کند. پوست خشک در صورت عدم درمان ترک (Fissure) برمی‏دارد و این ترک‏ها به مرور زمان ایجاد زخم می‏کنند.

هنگامی ‏که پوست خشک در معرض  فشار و سایش قرار می‏گیرد، ریسک ایجاد پینه (Callouse) و زخم در آن افزایش می‏یابد.

 

پیشگیری از ایجاد زخم‏های دیابتی از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا نه تنها موجب ناراحتی و مشکل برای بیمار و نزدیکان وی می‏شود، در شرایط وخیم حتی ممکن است به قطع عضو بیانجامد.

زخم هنگامی به وجود می‏آید که پینه و ترک در پوست خشک ایجاد شده باشد. با استفاده مداوم  از کرم‏ اترک تین می‏توان از بروز این شرایط جلوگیری کرد. به همین دلیل اترک تین یک مکمل مهم در مراقبت از پای دیابتی است، زیرا از خشکی پوست و ایجاد پینه و ترک متعاقب آن و در نهایت ایجاد زخم جلوگیری می‏کند.

 

اترک تین حاوی 10% اوره و 4% اسید لاکتیک (Alpha Hydroxy Acid - AHA) است. این مواد هر دو از مرطوب کننده های طبیعی موجود در پوست هستند. اوره مرطوب کننده ای است که در قسمت های بیرونی لایه شاخی پوست ( Stratum Corneum ) نفوذ می کند و با پروتئین های پوست پیوند می یابد. اسید لاکتیک نیز لایه برداری (Peeling) اپیدرم را افزایش می دهد. لایه برداری منجر به بازسازی مجدد پوست و هموار و تازه شدن ظاهر آن می شود. اوره و اسید لاکتیک هر دو باعث افزایش میزان مایع درون لایه شاخی پوست می گردند. به این ترتیب این دو ماده مرطوب کننده رطوبت و انعطاف پذیری (Elasticity) پوست را از درون و بدون بستن منافذ پوست افزایش می دهند.

 

ویژگی های کابردی:

·         اترک تین فاقد مواد نگه دارنده و اسانس است و احتمال حساسیت به آن در حداقل می باشد.

·         در مراحل اولیه مصرف بهتر است روزی دو یا سه نوبت از اترک تین استفاده نمود. پس از آن که پوست به شرایط سالم و طبیعی رسید، مصرف یکبار در روز اترک تین این شرایط را حفظ می کند.

·         اترک تین روی پوست به هیچ وجه احساس چرب شدن و بسته شدن منافذ آن ایجاد نمی کند و بخوبی جذب آن می شود.

 

مواد تشکیل دهنده:

Aqua, Urea (Carbamid), Isopropyl Palmitate, Octyl Palmitate, Glyceryl Stearate, Lactic Acid, Stearyl Alcohol, Sorbitol, Ammonium Lactate, Stearic Acid, Ceteareth-25, Ceteareth-26


  

 ...........................................................................................................................................

 

 

[ جمعه ۲۵ تیر۱۳۸۹ ] [ ] [ سمیه ]
درباره وبلاگ

کارشناس پرستاری ام
بزرگترین آموخته ی دنیای پرستاری ام این است که " پرستاری " یک هنر است.
دنیایم را دوست دارم، این جا همان جایی است که آرزو میکردم باشم،پس از موقعیت ام راضی ام.
انرژی و صبر و تحمل ام را مدیون دنیایی هستم که از بچگی با اون بزرگ شدم ،دنیای تکواندو را می گویم، فعلا دان 1 ام...
اینجا لحظه ای کنارم باش.
كنار تمام حرف هايي كه زده مي شود
و اين حرف هاي تو هم شايد باشد
شايد هم نه
كسي چه مي داند در دل ها چه مي گذرد جز صاحب دل ها!
اين جا لحظه اي اگر باشي
اگر فقط يك لحظه با سكوتت هم مرا همراهي كني
يك لحظه ات براي من دنيايي است به وسعت بي نهايت...
امکانات وب